i60.cz

Oficiální název byl Ústřední jatka královského města Prahy

Podrobnosti události

  • 01. Červenec 1895
  • Praha 7
  • Věra Ježková

Výstavba areálu začala v roce 1893. Budovy nesou prvky secese a novorenesance. V roce 1921 zde byla založena Řeznicko-uzenářská banka, jejímž prostřednictvím se realizovaly všechny platby za prodané a koupené zboží. V roce 1983 byla jatka přebudována na tržnici (Pražská, též Holešovická). Od roku 1993 je areál kulturní památka.
U hlavního vjezdu z Bubenského nábřeží stojí na mohutných podstavcích dvě monumentální plastiky Muže s býkem, někdy zvané alegorie Trhu a Jatek; autorem východní plastiky je Bohuslav Schnirch, západní Čeněk Vosmík. Na podstavcích jsou znaky hl. m. Prahy.
(Z bytu rodičů jsme měli krásný výhled přes jatka a Vltavu na sochu Jana Žižky na Vítkově. Jatka nám sloužila k předpovídání počasí – říkali jsme: „Smrděj´ jatka, bude pršet.“)

Komentáře

Já tam chodila nakupovat zeleninu a nejradši jsem měla kyselé okurky. Škoda, že je tam tolik zbytečných obchodů, ovšem ty stejně nikdo nenavštěvuje. Ale byla tam i pošta. Na druhou stranu je dobré , že pár stánků přestěhovali pod střechu.
Vzhledem k tomu, že jsem v Praze bydlel 46 let, pamatuji si mnohé. Okolo jatek se nedalo projet bez povšimnutí. Ale přesto se mi jatka zamlouvala lépe, než pozdější vietnamský babylon. Uvidíme, co z toho pěkného prostoru Praha 7, resp. Magistrát hl. města Prahy, vytvoří.

Komentovat mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlášení