i60.cz

Pražané se po mnoha letech dočkají

Podrobnosti události

  • Červen 2017
  • Praha 7
  • Věra Ježková

Šlechtovka je součástí komplexu místodržitelského letohrádku a Královské obory (Stromovky), chráněného jako kulturní památka České republiky. Původně barokní letohrádek byl postaven v letech 1689 - 1692. V následujících desetiletích byl využíván jako sklad sena a obilí pro oboru a vždy před příjezdem Habsburků byl příležitostně opraven. Roku 1804 dal císař František I. na popud nejvyššího purkrabího, hraběte Chotka, Královskou oboru celoročně otevřít pro veřejnost. V roce 1882 si budovu pronajal Václav Šlechta, který zde provozoval restauraci až do 2. světové války. Po válce byla restaurace znárodněna a v 60. letech pro havarijní stav zrušena. V letech 1978 a 1980 vyhořela. Povodeň v roce 2002 restauraci zatopila do výšky 4 metrů. V letech 2010 a 2011 ohrozily budovu sesuvy půdy. Komplexní rekonstrukce dlouhodobě chátrající budovy byla zahájena v červnu roku 2017.

Při svých procházkách Stromovkou jsem sledovala stav Šlechtovky a průběh jejích oprav. Těší mě, že znovu otevřena by měla být na jaře tohoto roku.

Komentáře

Zajímalo by mne, Věrko, v jakém stavu je Šlechtovka dnes. Jestli už otevřela a co nabízí.
Předpokládané finanční náklady na rekonstrukci jsou 101 446 459 Kč bez DPH.
Rádi jsme se se ženou při procházkách Stromovkou ve Šlechtovce zastavili na kafe, nebo na pivo. Dole byl dlouhá léta malý bufet, který byl v letních měsících vždy plný návštěvníků. Je škoda, že tak nádherný objekt nechala Praha dlouhá léta zcela bez povšimnutí a chátrat. Oprava, která nyní probíhá je proto finančně velmi náročná.

Komentovat mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlášení