i60.cz

Patří k nejlepším na světě

Podrobnosti události

  • 28. Září 1931
  • Praha 7
  • Věra Ježková

Historie Zoo Praha sahá až do roku 1881, kdy v novinách vyšla výzva hraběte Sweerts-Sporka k zřízení zoologické zahrady v Praze, a to u příležitosti sňatku prince Rudolfa a belgické princezny Štěpánky. Po mnoha letech diskusí byl v roce 1923 pověřen ministerstvem školství a národní osvěty zahájením přípravných prací ke zřízení zoo prof. Jiří Janda, po celý svůj profesní život vyučující na gymnáziu a významný ornitolog. Ředitelem zoo se stal v dubnu následujícího roku. Byla po něm pojmenována voliéra dravců. Poté, co se zřítila pod velkým náporem sněhu, byla na jejím místě vybudována voliéra nová.

V pražské zoo bylo k 31. prosinci 2018 chováno 5049 zvířat v 676 druzích. V tomtéž roce byla třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem Česka, a to po Pražském hradě a lanovce na Petřín, a pátou nejlepší zoo na světě.

 

Komentáře

Dnes už se v zoo klade důraz na to, aby obtížně transportovatelná zvířata nebyla právě+ v dolní části. Proto byli přemístěni sloni a hroši a staví se nový pavilon goril. V dolní části je tzv. dětská zoo a ptáci. Jiná bezpečnostní opatření lze ze strany zoo těžko provádět. Pražská zoo je velice populární. V roce 2019 byl o 8 tisíc překročen dosavadní roční počet návštěvníků. Mám radost, když vidím, kolik lidí přijde na Štědrý den s tzv. štědrovečerní výslužkou pro zvířata - tvrdým pečivem, ovocem a zeleninou, i třeba vaječnými skořápkami.
Ano. V dolní části ZOO to opravdu podcenili.
Bohužel vedení pražské ZOO hrubě podcenilo ochranu dolní části zahrady před možnou povodní a ta v roce 2002 zcela zdevastovala nově vybudovanou dolní část. Jaká opatření se v ZOO provádějí v současné době, to bohužel neznám.

Komentovat mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlášení